BETON,BETONARME

BETON,BETONARME

Önce, eski bilgilerimizi tazeleyelim. Kagir yani taş ve tuğla gibi malzemeler tarih boyunca uygarlıkların en yaygın kullanılan, kalıcı temel yapı gereçleri oldu. Kemer, tonoz ve kubbe ile de erişebilecekleri en üst biçimlenme düzeyine dönüştü. Bu yapılarda olası çekme gerilmeleri ağırlık kubbesi, payanda kemer, çelik çember, kemer çelik çekme çubuğu gibi elemanlarla dengelendi ya da engellendi. Örneğin ülkemizde yapı konsolları yirminci yüzyıla kadar ancak döküm, çelik profil ya da ahşap ile oluşturuluyordu.

Devamı ...
BETON ve KALIP

BETON ve KALIP

Günlük dilde beton dökmek diye yerleşen betonun kalıba yerleştirilmesi beton üretiminde en çok hafife aldığımız işlerdendir. Yaygın uygulamaya ne denli duyarsız, bilgisiz ve de ilgisiz olduğumuzu “beton atmak” gibi atıp tutan bir deyimde görebiliriz. Atıp tutmak konusunda gaz tenekeleri ile saatte altmış metreküpe varan beton üretme kapasitesine erişilmiştir. İnşaatçıların bir kısmının “Mardin Pompa” dedikleri gaz tenekeleri ile malzemelerin rasgele karılarak adeta ishal olmuş bağırsak ürünü gibi malzemeye beton denmiştir.

Devamı ...
FİRMAMIZ

FİRMAMIZ

ÖZGÜN İSKELE ve KALIP SİSTEMLERİ ÖZGÜN iskele kalıp firması;  İnşaat, kalıp ve iskele sistemleri projelendirme, imalat ve danışmanlık hizmetleri konusunda 36 yıllık bilgi ve birikimlerini siz değerli müşterilerimizle paylaşmak amacı ile kurulmuş bir firmadır. Hedefimiz, sizlerin ihtiyaç, talep ve memnuniyetleriniz doğrultusunda en iyi hizmeti sunmaktır. Kalıp ve iskele sektöründe kaliteli hizmet sağlamak, ekonomik çözümler üretmek, en […]

Devamı ...